HP دیگر به ایران نمی فروشد

شرکت آمریکایی HP که محصولات مختلف مخصوصاً اسکنرها و پرینترهای آن بخش بزرگی از بازار مصرف ایران را به تصرف خود درآورده، اعلام کرد از این پس به هر طریق ممکن جلوی فروش محصولات خود در ایران را خواهد گرفت.
بحث درباره فروش محصولات شرکت آمریکایی HP در ایران پس از آن آغاز شد که حدود ده روز قبل، یک نشریه آمریکایی اعلام کرد به رغم تحریم‌های کاخ‌سفید، فروش محصولات HP در ایران هر ساله افزایش داشته است. نشریه «بوستون گلوب» در آن گزارش تاکید کرد که شرکت آمریکایی HP با دور زدن تحریم‌های واشینگتن و از طریق واسطه‌هایی در امارات توانسته است بیش از 40 درصد بازار مصرف پرینتر و اسکنر در ایران را در اختیار بگیرد و سود سرشاری را نصیب خود و طرف اماراتی کند.
ده روز پس از آن گزارش که بازتاب بسیاری هم داشت، فشارهای وارده بر شرکت هیولت ‌- پاکارد [HP] این شرکت را وادار ساخت که هرگونه فروش مستقیم یا غیرمستقیم به ایران و هرگونه صادرات مستقیم یا با واسطه (ری اکسپورت) محصولات خود به ایران را متوقف سازد.

شرکت HP در بیانیه‌ای که  توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شد، با تاکید بر این که «جلوی فروش محصولات خود در ایران را خواهد گرفت» یادآور شد از تمام قراردادهایش با توزیع‌کنندگان رفع ابهام کرده و به صراحت، فروش محصولات اچ‌پی را در ایران ممنوع کرده است. این شرکت همچنین تصریح کرده است که از این پس کنترل بیشتری را بر توزیع‌کنندگان اعمال می‌کند و مانع صدور محصولات HP به ایران می‌شود.

شرکت اچ‌پی در بیانیه خود البته اذعان کرده است که با وجود تحریم‌های دولت آمریکا، تاکنون از فروش محصولات خود در ایران مطلع بوده است. با این حال تاکید کرده که از این پس «ورای قانون» عمل می‌کند و جلوی فروش محصولات خود در ایران را می‌گیرد.
با وجود تحریم‌های کاخ‌سفید، صادرات شرکت‌های آمریکایی به ایران طی سال‌های اخیر به شدت افزایش داشته و از حدود 8 میلیون دلار در سال 2001 به حدود 145 میلیون دلار در سال 2007 رسیده است. گمرک جمهوری اسلامی در گزارشی که حدود یک هفته قبل منتشر شد، از افزایش ۲۲۲ درصدی واردات ایران از آمریکا طی ۹ ماهه اول سال جاری خبر داد .

برآوردهای انجام شده حاکی از آن است که هم‌اکنون حداقل 40 درصد بازار مصرف ایران در زمینه انواع پرینتر و اسکنر در اختیار شرکت HP است. به نظر می‌رسد که تحریم فروش محصولات اچ‌پی هیچ گونه ضرر یا خسارتی را متوجه مردم و دولت ایران نخواهد کرد و تنها منافع اقتصادی سرشار این شرکت در ایران را نصیب شرکت‌های رقیب در آسیای جنوب شرقی خواهد ساخت.

http://www.itexperts.ir/article51.html

/ 0 نظر / 10 بازدید