تئوری 30 دقیقه ای

مردان، جهان را در جست‌وجوی نیازهای خود می‌گردند و سرانجام آن را در خانه می‌یابند.
«جورج مور»
 
در یکی از کتاب‌هایم با عنوان «ماهیت موفقیت»، گفته‌ام که چگونه یکی از دوستان من‌ «جیم کتکارت»‌ با اجرای  تئوری «ارل نایتینگل» که می‌گوید: «هر روز یک‌ساعت را اختصاص دهید تا به‌دنبال هدف خود بروید»، به یکی از بهترین سخنوران شهر مبدل شد. نایتینگل می‌گوید: «اگر شما این‌کار را انجام دهید، ظرف مدت 5 سال می‌توانید به یکی از متخصصان ملی تبدیل شوید.» «جیم» که هیچ تجربه‌ای در امر سخنرانی نداشت، دلیلی بر صدق این حرف است.


گاهی‌‌وقت‌ها ما قبل از راه‌رفتن، باید سینه‌خیز برویم. من از شما می‌خواهم که فقط 30دقیقه در روز صرف کنید. این نبرد آسانی می‌باشد. برای خود، هدفی که برای‌تان مهم است را معلوم کنید. شاید آرزو داشته باشید تا تجارتی را برای خود آغاز کنید و یا دوست داشته باشید که مهارت خود را در شغل فعلی‌تان، بالا‌ببرید. این آرزو می‌تواند بسیار شخصی‌تر باشد، مانند‌ همسر و یا شریک بهتری بودن و یا بالابردن معنویات در زندگی.


در شرایطی آسان‌تر، هر روز 30دقیقه صرف کنید تا به ‌روشنی به دانش هدفی که انتخاب کرده‌اید، پی‌ببرید. دوم، فهمیدن این‌که دانش و روشنی، قدرت است و کمک می‌کند تا به هدف خود در زندگی دست‌یابید. اگر بتوانید تصور درستی از هر چیزی داشته باشید، اعتمادبه‌نفس و نگرش در شما افزایش می‌یابد و در نتیجه، شانس موفقیت در شما نیز بالا می‌رود. اگر شما این مطلب را خوانده باشید، من به‌طور کامل مطمئنم که برخی از شما با تعجب می‌گویید: «من کجا می‌توانم 30دقیقه فرصت پیدا کنم؟» آنانی که به‌سرعت، تئوری 30دقیقه‌ای را کنار می‌گذارند، باید به چند نصیحت از فیلسوفان یونان گوش فرا دهند:
مرد جوانی پیش حکیمی رفت و گفت: «من برای کسب دانش پیش تو آمده‌ام.» فیلسوف سری تکان داد، دست مرد جوان را گرفت‌ و به کنار رود برد. آن‌ دو با هم به درون جریان آب رفتند. مرشد نگاهی به مرد جوان انداخت و گفت: «دست مرا بگیر.» سپس سر مرد طالبِ دانش را زیر آب کرد و در حدود 20ثانیه نگه‌داشت. وقتی مرد جوان به روی آب آمد، مرشد از او پرسید: «برای چه به این‌جا آمدی؟» مرد جوان تکرار کرد: «برای کسب‌ دانش.» فیلسوف دوباره سر او را به زیر آب برد و برای مدت طولانی‌تری نگه‌داشت. وقتی جوان به روی آب آمد، حکیم دوباره از او پرسید: «چه می‌خواهی؟» مرد، نفس‌زنان گفت: «به من هوا بده! به من هوا بده!» سپس فیلسوف گفت: «هر زمان که دانش را بیش‌تر از هوا خواستی، آن‌وقت آن را به‌دست خواهی آورد.»
حال که این حکیم، یکی از ظریف‌ترین دیدگاه‌های خود را در اختیار شما قرارداده، شاید دوست داشته باشید درباره‌ی 30دقیقه‌ای که باید صرف پیشرفت فردی خود نمایید، دوباره فکر کنید. اگر شما درواقع بخواهید، می‌توانید صبح‌ها نیم‌ساعت زودتر از خواب بیدار شوید و یا شب‌ها نیم‌ساعت از زمان تلویزیون خود را به‌خاطر آن، قربانی کنید. ضرب‌المثلی است که می‌گوید: «هیچ‌گاه چیزی را که تا به‌حال نداشته‌ای، به‌دست نخواهی آورد مگر این‌که بخواهی ‌کاری را انجام دهی که تا به‌حال انجام نداده‌ای.»

احساس مسؤولیت و انضباط، کلید دست‌یابی به هرچیز ارزشمندی در زندگی شماست.
برای نمونه، اگر هدف شما شروع فعالیت جدیدی در زندگی است، در این‌جا چند توصیه‌ی عملی برای شما وجود دارد:
قبل از حرفه‌‌ای‌شدن، آماتور باشید. 30دقیقه در روز، صرف مطالعه‌ی چیزهایی کنید که برای شروع سفر خود به آن‌ها نیاز دارید و درباره‌ی آن فکر کنید.


من به شما توصیه می‌کنم که اول از سرگذشت سرمایه‌گذاران بزرگ در زمان خود شروع کنید، افرادی مانند «سم والتون» (وال مارت)‌، «استیو جابز» (شرکت اپل)، «فرد اسمیت» (پست فدرال)، «رای کروک» (مک دونالد)، «هوارد شولتز» (استارباکز) و دیگران. نظریه‌های آنان در مورد انتخاب‌هایی که انجام‌دادند، ارزش‌های آنان، تعهد آنان نسبت به استخدامِ بهترین افراد، صبرشان برای خدمت‌رسانی به مشتریان و مبارزه‌ی آنان برای رویارویی با گرفتاری‌ها، ممکن است به شما در تأسیس یک تجارت و سرمایه‌گذاری موفق کمک نماید.
 
به‌خاطر داشته باشید که دانش، قدرت است. این نکته، اعتمادبه‌نفس کافی برای گرفتن تصمیم‌های سخت و حفظ روحیه‌ی مثبت در زمان بروز گرفتاری‌ها را به شما می‌دهد.
 
 منبع: نگاه نو، زندگی نو «مک اندرسون»

modiriran@googlegroups.com
 

/ 0 نظر / 12 بازدید